Sakın tehdit etmeyin!

2008-06-20 00:51:00
Aslında çok güzel bir haber bu,bulduğum ve paylaştığım için kendimi çok şanslı sayıyorum.Bilmemek değil,öğrenmemek ayıp demiş atalarımız.Aslında çocukları yetiştirirken hatalar yapıyoruz;ama bu tamamen bilmemekten ve sanrım biraz da öğrenmek için bir çaba içinde olmamamızdan kaynaklanıyor.Yanlışların yerni geç olmadan doğrularıyla değiştirin bence,çünkü yetiştirdiğimiz bir meyve ağacı değil tutmazsa söküp yerine yenisi dikelim,evlatlarımız geleceğimiz,kişilikleri de ilk 3-4 yılda şekilleniveriyor bile.hamur gibine şekil verirseniz onu alıyorsunuz.Çocuğunuz hayata sizinle şekillenip atılıyor.umarım harika biryler yetişir ki,onlar da ii bireyler yetiştirsinler.
Çocuğuna yapması gerekenleri tehditle hatırlatmak, anne ve babaların yaptığı en büyük hatalardan biri olarak kabul ediliyor

Hepimiz çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeyi isteriz. Ancak bunu yaparken farklı yöntemler kullanırız. Kimimiz çocukları katı ve mesafeli kurallarla yetiştirirken kimimiz de daha yumuşak ve samimi yöntemleri seçebilir. 
Anne ve babaların özellikle 0-6 yaş döneminde yaptığı en önemli hatalardan biri çocuğu tehdit etmektir. Baskı ya da tehdit yoluyla çocuğun davranışını değiştirmeye çalışmak yapılabilecek en büyük hatadır. Çocuk değersiz olduğunu hissederek öfkeye kapılır. Nedense bazı ebeveynler çocukları ile oturup meselelerini konuşarak, tartışarak halletme yoluna gitmeyip, çocuklarına karşı genellikle anlamsız bir otorite kurmak isterler ve çocukların kendilerinden korkmalarını arzu ederler.
Unutulmamalıdır ki çocuk korkutularak tehditle yola getirilemez; sevgi, anlayış ve yumuşaklıkla eğitilebilir. Küçük çocuklar, kendilerine bu çeşit tehditler yapılmasa bile sürekli olarak terk edilme ve sevilmeme korkusu geliştirmeye açık ve uygun durumdadır. Bu kaygı, çocukların düşüncelerini zaten ciddi biçimde etkilerken üstüne üstlük bir de büyükler tarafından tehdit edilmeleri bu korkuların sürekli olarak yaşanmasına neden olacaktır. Davranışlarınızı şu şekilde değiştirebilirsiniz:
(tablo biraz güç okunuyo ;ama gayret edince anlaşılıyor)
27
0
0
Yorum Yaz