Eski dost(güneş) cildi yaşlandırıyor!

2008-06-10 18:42:00

BEyaz tenliysenin mutlaka kış ayları da dahil olmak üsere yaz aylarında mutlaka koruma faktürlü kremler sürerek ügneşe çıkın.Zaten öyle zifiri siyahlar gibi yanmak trend değil. farklı olmak lazım,hem bugünün yarını da var demek gerekli. cildimizi korumak için neler gerekli?

Konunun uzmanlarının görüşü aynı. Eski dost güneş cildi erken yaşlandırıyor.

En büyük organımız olan cildimizin yaşlanmasında rol oynayan faktörleri iç ve dış faktörler olmak üzere 2 ana başlıkta toplamak mümkün. İç faktörler ile söz konusu olan kişinin genetik yapısı iken, dış faktörler ile sözü edilen güneş ışınları, sigara dumanı, aşırı alkol kullanımı ve dengesiz/yetersiz beslenme oluyor.

Güneşin ciltteki zararlı etkilerinin sorumlusu olan Ultraviyole (UV) ışınları, deri yaşlanmasının yanında deri kanserinin ve deride ‘hiperpigmentasyon’ denilen düzensiz lekelerin oluşmasına da yol açıyor. Daha çok güneşe maruz kalan yüz, göğüs ve kollarda; kırışıklıklar, çiller, güneş lekeleri olarak bilinen yıldız şeklindeki kahverengi lekeler, bacak ve kollarda ufak beyaz lekeler, deride solukluk, kuruluk, tahriş ve esneklik kaybı, deri esnekliğinde artma, gevşeklik, kılcal damarlarda çatlama gibi değişiklikler meydana geliyor. UV ışınları, deri yaşlanmasının yanında deri kanserleri ve deride hiperpigmentasyon denilen düzensiz lekelerin oluşmasına neden oluyor.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmada günlük güneş koruyucu krem, solüsyon ve spreylerin kullanılması artık neredeyse sabah kahvaltısı yapmak kadar büyük önem taşıyor. Güneş koruma faktörü (SPF) en az 50 olan ürünleri cilde sürmeden güneşe çıkılmaması gerekiyor. Yüzü, boyunu ve tüm vücudu kaplayacak şekilde sürülmesi gereken bu ürünler denize ya da havuza girip çıktıkça etkisini yitireceğinden, gün içinde birkaç kez cilde uygulanmaları öneriliyor. Ayrıca söz konusu ürünlerin doğrudan güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce cilde uygulanması gerekiyor.Ayrıyeten birşey  eklemek istiorum ki bunu herkes yanlış biliyor, mesela sürdük kremimizi yarım saat önceden de sürdük. saat 12 diyelimki,akşam 7 ye kadar bu sürdüğümüzü krem bizi korumaz. bu inanış yanlış,birkere sürerim bu beni idare eder.yok öyle birşey. sürdüğünüz kremin faktörü 50  ise 50 dk. sizi idare eder o sürdüğünüz krem. 30 faktöürlü ise 30 dk. her 30 dk da yenileyeceksiniz eğer ki 30 faktörlü ise sürdüğünüzü krem. 50 faktörlü ise 50 dk bir yenilemek gerekli. etkisi azalır koruma sıfıra düşer.Hem sadece yüzümüze boynumuza sürmeyelim,eller eller eller trala tralala,onları da unutmayalım dimi ama, eller bir bayan için hakikaten en önemli noktalardan biri.

Ancak yüksek güneş koruma faktörüne sahip ürünleri gerektiği gibi kullanmak bile bizleri eski dost güneşin zararlı etkilerinden korumaya yetmiyor. Güneş bakım ürünlerinin yanısıra mutlaka kaliteli camlara sahip bir güneş gözlüğü ile gözlerimizi, yeterince büyük bir şapka ile de baş bölgemizi korumak gerekiyor. Bir de eğer güneşlenilecekse en iyisi ya gölgede ya da saat 11.00- 15.00 saatleri dışındaki zamanlarda güneşlenmek. Kısaca belirtmek gerekirse, gerek deri kanserinin gelişim riskini azaltmanın gerekse de erken deri yaşlanmasını önlemenin en doğru yolu bilinçli güneşlenmekten geçiyor.

Diğer yandan uzmanlar, güneşe bağlı erken cilt yaşlanmasının önlenmesi ve var olan kırışıkların sayısının ve derinliğinin azaltılması için cildi hem içeriden hem de dışarıdan güçlü bir antioksidan formülasyona sahip ürünlerle desteklemenin de önemini vurguluyorlar. Hatta bu ürünleri düzenli kullanmaya, güneşlenme mevsiminden önce başlamayı önerenlerin sayısı da artıyor.

Başta bilinçsiz güneşlenme olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı erken cilt yaşlanmasına karşı iyi bir anti-aging programı uygulamak istiyorsanız, cildinize hem içeriden hem de dışarıdan güçlü bir antioksidan desteği yapmalısınız. Hergün düzenli olarak Alfa Lipoik Asit, Coenzyme Q10, resveratrol, yeşil çay özü, N-Acetyl Cystein, Acetyl L-Carnitine, DMAE, PABA, Omega-6 yağ asidi ve Sodyum Hiyalüronat içerikli bir antioksidan desteğini hem oral olarak hem de topikal olarak kullanarak cilt yaşlanmasını ve kırışıklılarını yavaşlatmanız mümkün. Üstelik bu güçlü antioksidanları bir avuç tablet olarak almanıza da gerek yok. Alpdermalene-PBF adlı patentli bir formülasyon mevcut. Bu formülasyonun içinde yukarıda sayılan tüm antioksidan maddeler var. Üstelik hem topikal hem de tablet formun içinde bulunan bu patentli formülasyonla cildinizi içeriden besleyip, dışarıdan destekleyerek yaşlanmasını yavaşlatma şansına sahip olabilirsiniz.

Günümüzde artık kozmetik ürünlerle sağlanan geçici saklamalar yerini anti-aging etkili ürünlerle yapılan koruyucu ve tedavi edici kalıcı başarılara bırakmaya başlamıştır. Antioksidan etkinin yanı sıra içeriğinde vitamin ve mineral kombinasyonu bulunan besin desteklerinin topikal ürünlerle birlikte kullanımının cilt yaşlanmasını önlemede ve kırışıklıkları tedavi etmede önemli başarılar sağladığı bilinmektedir. Alphadermalene-PBF içerikli patentli antioksidan karışım gibi güçlü bir formülasyonla ve aynı zamanda bir insanın günlük ihtiyacı kadar vitamin-mineral de içeren ürünlerle artık bilinçli bir şekilde güneşlenmeye ek olarak cildinizin gençliğini ve ışıltısını korumak elinizde.

Evet, eski dost güneş cildimizi erken yaşlandırıyor ve bu da düzenli antioksidan desteğinin cildimiz için taşıdığı önemi sürekli canlı tutuyor.

Ücretsiz realage testini yap,cilt yaşını öğren.tıkla buraya,teste başla.

benim yaşım 24 çıktı ,aslında 28 im,süper bir test tavsiye ederim.

15
0
0
Yorum Yaz