Bebekçe Konuşmaya Devam

2008-06-10 18:15:00

Hani vardır ya çocuğun nedediğini bir tek annesi anlar,annesinin nedediğini de bir tek çocuk,abidik gubidik sesler,bebekçe sesler işte,aslında bize yakın zamanda bunu yanlış olduğu söylediler,biz şaşırdık kaldık.çünkü şimdiye kadar hepimiz annelerimiz tarafından böyle büyütüldük.Olmaz yanlış dendi ,şimdi ise devam devam,o yanlış değil aslında doğru diyorlar.Yani abartmamak şartıyla çocuklarla arada öyle sevimli sevimli konuşmanın neresi yanlış olabilir ki.Ama abartmamak şartıyla.

Eğer bebeğinizle “bebekçe konuşurken” kendinizi budala gibi hissediyorsanız, rahat olun. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, siz her “agu-agu, ga-ga” ile sadece ona dil gelişimi için ihtiyacı olan şeyi veriyorsunuz.

Japon araştırmacıların yaptıkları çalışmalarda, yeni doğan bebeklerin yetişkin konuşmalarına ve bebekçe konuşmalara verdikleri tepkiler araştırıldı, ve bebeklerin beyinlerinin ön kısımlarının “bebekçe konuşma” sırasında daha aktif olduğu belirlendi.
                                                    
Hiroşima Üniversitesi’nden Yuri Saito açıklıyor: “Yeni doğan bebekler, bebekçe konuşmaları işittikleri zaman, beyinlerinin ön bölümünde daha fazla oksijenlenme meydana geliyor. Bu sonuç, yeni doğan bebeklerin beyinlerindeki aktivitelerin, uyuyor bile olsalar, annelerinin ses tonundan etkilendiklerini gösteriyor.”

Archives of Disease in Childhood’ın Mart sayısında bu çalışmaya yer verilmiştir.

Boston Üniversitesi Tıp Okulu ve Boston Tıp Merkezi’nde pediatri profesörü Dr. Marilyn Augustyn, çalışmanın küçük ve başlangıç niteliğinde olmasına rağmen, klinik olarak bilinen gerçeklere psikolojik kanıtlar sunması açısından oldukça iyi bir çalışma olduğunu belirtiyor.

Saito, bebeklerin bebekçe konuşmaya çok iyi yanıt verdiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bebekler kendileriyle ilgilenen insanlarla bir köprü kurarak onu tanımaya çalışırlar. Ayrıca, bebekçe konuşmaları işitmeleri daha kolaydır ve bu tarz konuşmalar dil gelişimine yardımcı oluyor.”

 


Augustyn, bu çalışmada altının çizilmesi gereken gerçeğin, ebeveynlerin bebekleriyle konuşmaları gerektiği olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bebeğiniz sizi dinliyor. Burada önemli olan sesiniz, konuşmanızın içeriği değil.”

Augustyn, günlük aktivitelerimiz sırasında bebeklerimizle basitçe konuşmalar yapabileceğimizi söylüyor, örneğin “şimdi senin altını değiştiriyorum” gibi konuşmaların bebekçe söylenmesinin, bebeğin dil gelişiminin başlamasına yardımcı olacağını vurguluyor.

795
0
0
Yorum Yaz